OLEJOWANIE – czy warto wcześniej oczyścić włosy i jak to zrobić?

Witajcie :)

Dziś przychodzę z tematem olejowania, a dokładniej kiedy warto przed jego rozpoczęciem oczyścić włosy, a kiedy lepiej tego nie robić, czym oczyścić i w jaki sposób :) Mam nadzieję, że post pomoże w jakimś stopniu początkującym włosomaniaczkom lub dziewczynom, które mają wiedzę, ale nie są przekonane do nakładania olejów na głowę ;)
olejwanie

Pamiętam jak sama na początku włosomaniactwa nie mogłam się przemóc do olejowania, bo bałam się tłustych włosów i przyklapu, i oczywiście przy pierwszych próbach moje obawy okazały się słuszne ;) Ale po przeczytaniu miliona pochlebnych opinii, w końcu trochę poprawiłam sposób nakładania oleju i się przekonałam :)

CZY WARTO OCZYŚCIĆ WŁOSY PRZED ROZPOCZĘCIEM OLEJOWANIA?
Warto. Zazwyczaj włosy przed świadomą włosomaniaczą pielęgnacją są przeładowane niewłaściwymi maskami, odżywkami i silikonami. Niektóre substancje tworzą wokół włosa (na jego powierzchni) warstwę ochronną, która w nadmiernych ilościach powoduje, że do włosa nie dochodzą/ograniczone są właściwe składniki odżywcze. Olejowanie na takie włosy właściwie nie ma sensu, bo na takich włosach nie zadziała tak, jakby działał na włosy pozbawione „muru obronnego”.

KIEDY NIE OCZYSZCZAĆ WŁOSÓW PRZED ROZPOCZĘCIEM OLEJOWANIA?
Jeśli przed olejowaniem nie używałyśmy żadnych ciężkich masek,odżywek, szamponów zawierających trudno zmywalne silikony i nie stosowałyśmy często innych ‚rzeczy’ do stylizacji (np. lakiery, gumy, żele) to nie ma potrzeby oczyszczania włosów przed rozpoczęciem olejowania :) Jeśli mamy pewność, że na włosach nie ma nadbudowanych różnych substancji filmotwórczych (można to zauważyć po stanie włosów- przyklapnięte, bez życia, ciężkie, szybko tłuste), nie musimy narażać je na silne działanie oczyszczających detergentów ;) Wszystko zależy od stanu naszych włosów, kiedy są słabiutkie i cienkie, nic strasznego im nie robiłyśmy, albo wolimy nie ryzykować – odpuśćmy sobie mocne oczyszczanie.

CZYM OCZYŚCIĆ WŁOSY PRZED ROZPOCZĘCIEM OLEJOWANIA?
Najlepsze do oczyszczania są proste szampony z SLS i/lub SLES - to najsilniejsze detergenty myjące i mocno oczyszczające włosy z nadbudowanych substancji. Ważne, żeby miał krótki skład, silny detergent myjący (SLS lub SLES) i aby nie zawierał w sobie silikonów. Jednak należy pamiętać, że nie można przesadzić z ilością szamponu i częstością stosowania, bo z uwagi na silne ich działanie, mogą przesuszyć i zwyczajnie zniszczyć włosy.

JAK OCZYŚCIĆ WŁOSY?
Wystarczy umyć włosy wyżej wymienionym szamponem :) Ja zazwyczaj robię to ‚na dwa’ : najpierw małą porcją szamponu myję dokładnie skórę głowy (delikatny masaż) i włosy, spłukuję i powtarzam czynność :)

JAK DŁUGO TRWA OCZYSZCZANIE WŁOSÓW?
To zależy od włosów. Spróbujmy najpierw pierwszy raz umyć włosy szamponem oczyszczającym i nie nakładajmy niczego potem- pozwólmy włosom swobodnie wyschnąć na powietrzu. Po takim pierwszym oczyszczaniu możemy ocenić stan włosów. Jeśli dalej są w kiepskiej formie, możemy powtórzyć mycie szamponem oczyszczającym, ale nie od razu po poprzednim myciu. Chodzi o to, że jeśli 1 mycie było z użyciem oczyszczającego szamponu, 2 mycie powinno być z delikatnym szamponem bez SLS/SLES i pochodnych (np. ALS) i 3 mycie znowu szamponem oczyszczającym. Jeśli włosy już po 1-wszym myciu są lekkie, delikatne i trochę chropowate- znaczy to, że już są dostatecznie oczyszczone z nadbudowanych ‚rzeczy’ i można śmiało rozpocząć olejowanie (i oczywiście odpowiednią pielęgnację: proteiny, nawilżanie, natłuszczanie).

 
Podsumowując lepsze efekty olejowania włosów daje uprzednie dokładne ich oczyszczenie. Jednak wszystko zależy od włosów. Warto też w ten sposób oczyszczać włosy regularnie, np. raz na dwa tyg albo raz na miesiąc, a w pozostałe mycia używać delikatnych szamponów bez mocnych detergentów ;)

Pozdrawiam serdecznie,
hairandstyle

2 Komentarze

  1. Ja oczyszczam myjąc je szamponem wax pure z firmy wax pilomax. Olej później bardzo ładnie się wygładza te włosy.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.